«Մեր երկրի ներկան ու ապագան գիտելիքահեն տնտեսությունն է»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը Անտոն Քոչինյանի անվան գյուղատնտեսական քոլեջի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ փոխնախագահը գյուղատնտեսական քոլեջի ուսանողների հետ խոսեց ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճյուղի՝ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մասին: Փոխնախագահը ներկայացրեց ոլորտին առնչվող իր նախաձեռնությունը, որը, սակայն, մերժվել է Կառավարության կողմից. մեկ տարվա կտրվածքով գյուղացուն հողի հարկից ազատելու առաջարկ էր ներկայացվել:
Եւ՛ օրենսդրական, եւ՛ քաղաքական նախաձեռնությունների առումով մեր գործողությունները պետք է համահունչ լինեն հետպատերազմական օրակարգին. նման կարծիք հայտնեց Վահե Էնֆիաջյանը: Որպես առաջնահերթություն՝ նա մասնավորապես նշեց անվտանգությանը, տնտեսությանն առնչվող խնդիրները:
Օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման հարցում Էնֆիաջյանը կարեւորեց միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը եւ դրա տեղայնացման հնարավորությունը տարածաշրջանում: Նա առաջարկեց երիտասարդներին լինել համարձակ իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու հարցում:
Մտքեր փոխանակվեցին բնական ռեսուրսների ոչ արդյունավետ օգտագործման, սահմանամերձ համայնքներում որակավորում ունեցող մանկավարժների համալրման եւ այլ խնդիրների վերաբերյալ:

“The present and the future of our country is the economy based on science,” the NA Vice President Vahe Enfiajyan announced during the meeting with the students and lecturers of Anton Kochinyan Agricultural College.
The NA Vice President talked about the programmes of the development of agriculture, the branch of strategic importance. The Deputy Speaker presented his initiative relating to the sphere, which however had been rejected by the Government: a proposal had been presented for exempting the farmer from the tax land for one year.
In terms of legislative and political initiatives, our actions should be consonant with the post-war agenda: Vahe Enfiajyan expressed such opinion. As a priority, he particularly noted the problems concerning the security and the economy.
In the implementation of the legislative amendments Enfiajyan highlighted the study of the international experience and the possibility of its localization in the region. He proposed the young people to be brave in calling into life their ideas.
Ideas were exchanged over the inefficient use of the natural resources, having new pedagogues with qualification in border communities and other problems.