«Մեր երկրի ներկան ու ապագան գիտելիքահեն տնտեսությունն է»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը Անտոն Քոչինյանի անվան գյուղատնտեսական քոլեջի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ փոխնախագահը գյուղատնտեսական քոլեջի ուսանողների հետ խոսեց ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճյուղի՝ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մասին: Փոխնախագահը ներկայացրեց ոլորտին առնչվող իր նախաձեռնությունը, որը, սակայն, մերժվել է Կառավարության կողմից. մեկ տարվա կտրվածքով գյուղացուն հողի հարկից ազատելու առաջարկ էր ներկայացվել:
Եւ՛ օրենսդրական, եւ՛ քաղաքական նախաձեռնությունների առումով մեր գործողությունները պետք է համահունչ լինեն հետպատերազմական օրակարգին. նման կարծիք հայտնեց Վահե Էնֆիաջյանը: Որպես առաջնահերթություն՝ նա մասնավորապես նշեց անվտանգությանը, տնտեսությանն առնչվող խնդիրները:
Օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման հարցում Էնֆիաջյանը կարեւորեց միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը եւ դրա տեղայնացման հնարավորությունը տարածաշրջանում: Նա առաջարկեց երիտասարդներին լինել համարձակ իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու հարցում:
Մտքեր փոխանակվեցին բնական ռեսուրսների ոչ արդյունավետ օգտագործման, սահմանամերձ համայնքներում որակավորում ունեցող մանկավարժների համալրման եւ այլ խնդիրների վերաբերյալ:

«Настоящее и будущее нашей страны – это наукоемкая экономика», - заявил вице-спикер НС В.Энфиаджян на встрече со студентами и преподавателями Сельскохозяйственного колледжа им. А.Кочиняна.
Вице-спикер НС в беседе со студентами коснулся программ развития отрасли стратегического значения – сельского хозяйства. Он представил свою инициативу по сфере, которая, однако, была отклонена правительством – предлагалось на год освободить крестьянина от земельного налога.
По В.Энфиаджяну, «в плане и законодательных, и политических инициатив наши действия должны быть созвучны послевоенной повестке». В числе приоритетов он, в частности, указал на безопасность, касающиеся экономики проблемы.
В реализации законодательных изменений В.Энфиаджян подчеркнул важность изучения международного опыта и возможность его применения в регионе. Он призвал молодежь  смело воплощать свои идеи в жизнь.
Состоялся обмен мнениями по неэффективному использованию природных ресурсов, пополнению приграничных общин квалифицированными учителями и другим проблемам.